A Heves Megyei Közgyűlés idén is a Telekessy István területfejlesztési kitüntető díjjal ismerte el azokat a gazdálkodó szervezeteket, Heves megyei települési önkormányzatokat, magánszemélyeket, akik megyénk területfejlesztésében, vidékfejlesztésében példamutató, kiemelkedő eredményt értek el. Heves Megye Közgyűlése a 2017. április 28-ai ülésén döntött a díjazottakról, akik június 30-án, a megyeháza Barkóczy termében Szabó Róberttől, a Heves Megyei Közgyűlés elnökétől, valamint a grémium alelnökétől, Tóth Csabától vehették át a kitüntetést.
A Heves Megyei Közgyűlés posztumusz Telekessy István területfejlesztési díjat adományozott Domoszló néhai polgármesterének, Havelant Istvánnak. A kitüntetést Kovácsné Dr. Havelant Kinga, Havelant István lánya vette át. Elismerésben részesült Habis László, Eger Megyei Jogú Város polgármestere, a Rózsaszentmárton Községi Önkormányzat, a mátraderecskei Mofetta Széndioxid Gyógygázfürdő, valamint a poroszlói Aranyosidombi Udvarház és Lovastanya.
A díjátadót követő közgyűlésen a testület elfogadta a „Heves Megyei Foglalkoztatási Paktum a megyei foglalkoztatás fellendítésére” című pályázat megvalósításának előrehaladásáról szóló tájékoztatót, valamint tárgyalta a Heves Megye Klímastratégiája dokumentum egyeztetési változatának elfogadására irányuló és a Heves Megye Integrált Területi Programja (2014-2020) dokumentum módosításáráról szóló előterjesztést. A grémium tagjai beszámolót hallhattak az Eger és Térsége Turisztikai Desztinációs Menedzsment Egyesület és a Mátra Térségi TDM Turisztikai Nonprofit Kft. 2016. évi szakmai tevékenységéről, valamint a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Heves Megyei Igazgatóságának munkájáról.
A közgyűlés tagjai ezt követően zárt ülésen döntöttek a Heves Megyéért kitüntető díj adományozásáról.
A méltatások
Havelant István, Domoszló néhai polgármestere
Havelant Istvánt 2010 októberében választották Domoszló polgármesterévé. Neve összefonódott a település nevével, olyan polgármestere volt Domoszlónak, aki akadályt nem ismerve, a közösség élén haladva vezette faluját a közösen megálmodott úton. Magabiztossága soha nem engedett teret a kétkedésnek, világos célok mentén, egyértelműen fejlődött a település. Polgármesterségének közel 7 éve alatt sosem látott mértékű beruházások valósultak meg Domoszlón. Több évtizednyi sikertelen próbálkozás után kiépült a szennyvízhálózat, megújult az önkormányzat épülete, a Deák-téri pihenőpark, a háziorvosi és fogorvosi szolgáltatásnak helyt adó orvosi rendelő épülete, valamint a művelődési ház, a rendezvénytér és a sportpálya is. Az imént említett beruházásokkal fejlődési pályára állította Domoszlót, de mindig hozzátette: „van még teendőnk bőven”! Havelant István olyan ember volt, akihez nemcsak barátai, munkatársai, hanem a település lakói is bizalommal fordulhattak, megannyi teendője mellett mindig, mindenkinek tudott jó tanácsot, jó szót, segítséget adni.
Habis László, Eger Megyei Jogú Város polgármestere
Habis László, Eger Megyei Jogú Város polgármestere, több mint 40 éve dolgozik a közigazgatásban. A 2006. évi helyhatósági választásokon nyerte el Eger szavazópolgárainak bizalmát, melyet a megválasztása óta végzett eredményes, áldozatos munkájával megszolgált, így 2014-ben immár harmadik vezetői ciklusát kezdhette meg a város polgármestereként. 2010 és 2014 között országgyűlési képviselőként, az Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottság alelnökeként dolgozott. Polgármesterként célja és motivációja, hogy a kihívásokra mindig megtalálja az egriek életét leginkább segítő megoldásokat, és Magyarország Kormányának támogatásával Eger a jövőben is kiaknázza a fejlődését leghatékonyabban szolgáló forrásokat, lehetőségeket.
Rózsaszentmárton Községi Önkormányzat (a díjat Sipos Jánosné polgármester vette át)
Rózsaszentmárton, az egyik legszebb nevű magyarországi település, a Mátra lábánál fekszik. Lakói országosan is elismerten ápolják bányász hagyományaikat, melyre többek között az is kötelezi őket, hogy a Mátra alján elsőként e községben indult el a lignit bányászata. A bányászokéhoz hasonló céltudatos és összetartó munkamorál a Képviselőtestület munkájában is visszaköszön. Tagjai, bár több színt képviselnek a politikai palettán, a falu fejlesztéséért felelősséggel végzik munkájukat.
Az Önkormányzat hosszú évek óta éves költségvetésének 20-25%-át tudja fejlesztésre fordítani. E 2000 lelkes település az elmúlt 10 évben mintegy 2,5 milliárd forintnyi fejlesztést hajtott végre. Mindez a szigorú költségvetési gazdálkodásnak, az odafigyelésnek, az intézményekben dolgozók szorgalmas munkájának, valamint a 25 civil szervezetnek is köszönhető. A település vezetése következetes falufejlesztési koncepció mentén, a kisebb városnak megfelelő intézményrendszer napi fenntartása mellett mindig előregondolkodik. Az önálló szennyvízberuházás, a csapadékvíz elvezető rendszer kiépítése, az úthálózat 70 %-ának felújítása, az intézményrendszer folyamatos fejlesztése, felújítása mellett folyamatosan készíti az újabb terveket. Elképzeléseik között szerepel többek között bölcsőde kialakítása, utak felújítása. Szabó Zsolt, a NFM államtitkára az idei falugyűlésen úgy fogalmazott: Rózsaszentmárton az a település, amely szinte minden pályázaton tud indulni, mert mindenre engedélyes tervekkel rendelkezik.
Az Önkormányzat munkáját több fórum is elismerte, megkapták a Magyar Bányászatért Emlékérmet, az Idősbarát Önkormányzat Díjat, a Befektetőbarát Önkormányzat Díjat, valamint a Legjobb Települési Gyakorlat első díját. A település vezetése mégis arra a legbüszkébb, hogy a sok-sok fejlesztésnek, a tiszta és biztonságos környezetnek köszönhetően – 50 év után – 2016-ban végre emelkedni kezdett a falu lakosságszáma.
Mátraderecskei Mofetta Széndioxid Gyógygázfürdő (a díjat Szőnyiné Tóth Zsuzsanna ügyvezető igazgató vette át)
Erdélyben, Ausztriában és Olaszországban több mint 100 éve jó eredménnyel használják a mofettákat érszűkületes és reumatikus betegek kezelésére. Hazánkban az egyetlen gázfeláramlás Mátraderecskén található, melyet 1999-ben gyógygázzá, a gyógyászati központot 2006-ban gyógygázfürdő intézménnyé minősítették. 2012 augusztusától 85 százalékos társadalombiztosítási támogatással vehető igénybe a mofettakezelés, vagyis "felírható receptre”, a közelmúltban pedig a gyógyhely elnevezést levelében engedélyezte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tisztifőorvosi Hivatala. A mofetta fejlődésének és egyre szélesebb körű elismerésének köszönhetően a térség gyógyturizmusa is fejlődik, biztos megélhetést biztosítva a településen és a környéken élőknek.
Aranyosidombi Udvarház és Lovastanya (a díjat Bánréviné Vágó Eleonóra, az Aranyosidombi Udvarház és Lovastanya vezetője vette át)
A Bánrévi család vállalkozása 1996 óta folyamatosan bővül és működik. A Bükki Nemzeti Park, Natura 2000-es területein 180 ha-on gazdálkodnak. Szántóföldi kultúrában termelik meg az állatok ellátásához a szálas, a szemes takarmányt, s az almozáshoz a szalmát. Merinó juhnyájuk 200 egyedet számlál, emellett tenyésztenek magyartarka marhát, magyar szürke szarvasmarhát, mangalica sertést, lovakat és szárnyasokat. 2012-ben vállalkozásuk egy étterem üzemeltetésével is bővült, mely a modern konyhai technológia, a tradíció és a kreativitás hármasát ötvözi. Mottójuk: "Tanyánktól az asztalig!", ami annyit jelent, hogy a gazdaságukban megtermelt, előállított alapanyagokat használják fel az étteremben. Mangalica ragu levesük 2016-ban elnyerte a Tradicionális Magyar Konyha első díját. Emellett legeltetett magyartarka marhák tejéből sajtokat készítenek, melyek szintén az étterem ételeinek egyik alapanyagai. 2014-től az Aranyosidombi Lovastanya a Tisza-tó egyetlen regisztrált lovas bázisa, 3 patkós minősítéssel rendelkezik. Hagyományőrzés keretében népszerűsítik a lovas szabadidősportot, s a tanyán lehetőséget biztosítanak a fiatalok oktatására és táboroztatására.
2017. június 30.
www.hevesmegye.hu
Fotó: Lénárt Márton